Medyczna marihuana to trend wśród lekarzy i nie tylko.  Medycznej marihuanie przyglądają się zielarze oraz fani medycyny niekonwencjonalnej. Wiele badań udowodniło marihuanie właściwości lecznicze. Działa uspokajająco. Zmniejsza objawy spastyczności. Jednak czy potrafi działać leczniczo na jaskrę? Ten artykuł odpowie na to pytanie. 

Czym jest jaskra?

Jaskra to choroba oczu. Osoby cierpiące na jaskrę borykają się ze słabym widzeniem. Osłabienie siatkówki oka może prowadzić do całkowitej lub częściowej utraty wzroku. Choroba ta jest trudna do wykrycia. Jednak pewne objawy można przypisać jaskrze.

Zwykle jaskrze towarzyszą następujące objawy: 

  • światłowstrętem,
  • łzawieniem oczu,
  • trudności z widzeniem w porze nocnej,
  • bólem oczu,
  • widzenie mrówek lub tęczowych kół podczas patrzenia na źródło światła.

Przy jaskrze mogą pojawić dodatkowo: 

  • nudności oraz wymioty.

Poniższe objawy często są mylone z problemami przewodu pokarmowego.

Czy marihuana medyczna rzeczywiście leczy?

Badanie nad leczniczym działaniem marihuany wykazały pozytywne wyniki. Badania tego typu prowadzi się już od 1981 roku. Do czasów dzisiejszych marihuana spowodowała zmniejszenie objawów jaskry. Wszystkie badania nad osobami z jaskrą wykazały, że marihuana w postaci kropel lub inhalacji jest w stanie zmniejszyć ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Niskie ciśnienie w gałce ocznej zmniejsza bolesny ból oczu. Medyczna marihuana poradziła sobie z objawami nudności oraz wymiotów.

Dlatego przy jaskrze warto stosować konopne krople oraz inhalacje.