Marihuana może pomóc w walce z demencją starczą i chorobą Alzheimera

 

Spośród wielu efektów przyjmowania marihuany, jednym z najbardziej znanych wśród ludzi jest jej negatywny wpływ na pamięć i koncentrację. Najnowsze badania wskazują jednak, że zawarte w marihuanie kannabinoidy prawdopodobnie mogą być wykorzystywane w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi i z procesami naturalnego starzenia się mózgu!

Naturalny spadek zdolności poznawczych

Wszystkie organy ludzkiego ciała się starzeją, a mózg nie jest tu, niestety, wyjątkiem. Tempo starzenia się może być różne, w zależności od osoby, jednak objawy są u większości podobne. Wraz z wiekiem pogarsza się pamięć, spada koncentracja i słabnie zdolność do uczenia się nowych rzeczy. W skrajnych przypadkach degeneracja neuronów prowadzi do demencji czy choroby Alzheimera.

Dokładne przyczyny procesów degeneracyjnych prowadzących do tych chorób nie są znane, ale wiele wskazuje, że są one związane z układem endokannabinoidowym.

Dlaczego ludzie wytwarzają własne kannabinoidy?

Endokannabinoidy to naturalne kannabinoidy wytwarzane przez ludzki organizm. Pełnią wiele funkcji: pomagają w zarządzaniu gospodarką energetyczną, trawieniu lipidów, a także w regulacji nastroju i motywacji. Badania wskazują, że układ endokannabinoidowy ma wpływ na pamięć i koncentrację: zarówno jego nadmierna stymulacja, jak też spadek ilości wytwarzanych endokannabinoidów, prowadzą do pogorszenia funkcji kognitywnych.

Od myszy do ludzi

Naukowcy z niemieckiego Bonn postanowili sprawdzić, co się stanie podczas próby zewnętrznej stymulacji spowolnionego układu endokannabinoidowego. W tym celu przeprowadzono badania na myszach w różnym wieku, którym podawano tetrahydrokannabinol, czyli THC. Założono, że THC, które imituje naturalne endokannabinoidy, pobudzi układy endokannabinoidowe myszy i doprowadzi do poprawy funkcji poznawczych.

Obserwacje wykazały, że tak faktycznie się stało. Stare myszy pod wpływem THC wykonywały zadania wymagające wykorzystania pamięci i zdolności uczenia się równie sprawnie jak młode, dwumiesięczne osobniki.

Interpretacja wyników: czy konopie poprawiają funkcje kognitywne?

Badania wskazują, że zarówno nadmierna jak i niedostateczna ilość endokannabinoidów w ciele myszy prowadzi do osłabienia funkcji poznawczych. Jeżeli jednak podamy tetrahydrokannabinol myszy, która już ma osłabiony układ endokannabinoidowy, wówczas wyregulujemy poziom kannabinoidów w jej ciele i poprawimy jej zdolności kognitywne.

Wiele wskazuje na to, że ten sam efekt da się uzyskać także u ludzi. Jeżeli przyszłe badania to potwierdzą, wówczas będzie to znaczący krok w stronę wytworzenia skutecznego lekarstwa na demencję starczą, a być może także na choroby Alzheimera i Parkinsona.

 

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu czerwiec 8, 2022

Powinieneś przeczytać również:

Czy marihuana może odchudzać?

Szczupłym być! Szczupła sylwetka jest swoistym wyzwaniem, jakie obecne czasy stawiają przed każdym z nas. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zaokrąglona kobieta czy mężczyzna…