Czy marihuana może uszkadzać pamięć?

Marihuana w skrętach

Marihuana w skrętach to miękki narkotyk. Zdecydowano o tym w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, wciągając marihuanę na międzynarodową listę substancji odurzających. W skrętach palony jest susz, którym są poddane suszeniu i rozdrobnieniu kwiaty konopi indyjskich, Konopie indyjskie zawierają psychoaktywną substancję noszącą nazwę THC. Podczas palenia skręta, substancja ta dość szybko dostaje się do mózgu. Pod jej wpływem, mózg zaczyna intensywnie odczuwać przyjemność i eliminować przykrość. Przekłada się to na znaczną poprawę nastroju i samopoczucia. Marihuana funduje palaczom pożądany stan psychofizyczny nazywany hajem. W stanie tym człowiek jest radosny, optymistycznie nastrojony do rzeczywistości, zadowolony z siebie i szczęśliwy. Ponadto, intensywniej niż zwykle odbiera wszelkie wrażenia zmysłowe. Chodzi o wzrok, słuch, dotyk, smak i zapach. Marihuana wyostrza zmysły i sprawia, że wszystko wokoło staje się bardziej ekscytujące, pociągające i ciekawe. Konopny haj utrzymuje się mniej więcej przez dwie godziny. Obecny w marihuanie THC może uzależniać psychicznie. Szczególnie niebezpieczne jest to dla osób młodych, które nie umieją regulować własnego nastroju inaczej niż za pomocą używki. Jako narkotyk, marihuana w wielu państwach jest nielegalna. Dotyczy to również Polski. Nasze prawo nie zezwala na uprawianie konopi, przetwarzanie ich w marihuanę, sprzedawanie jej i palenie. Dopuszcza jedynie kolekcjonowanie nasion konopi, które nie są uznawane za narkotyk.

Pamięć

Pamięć to swoisty magazyn, w którym przechowujemy całą masę różnych informacji. Najbardziej zaawansowaną funkcją pamięci jest możliwość przywołania informacji potrzebnych w danym momencie. Bez prawidłowo funkcjonującej pamięci nie da się normalnie żyć. Cały czas korzystamy z różnych informacji zakodowanych właśnie tam. Każdego dnia musimy sięgać do pamięci i przypominać sobie wiele rzeczy. Pamięć ludzka dzieli się na krótkotrwałą i długotrwałą. Pamięć krótkotrwała służy do zapamiętywania nowych informacji, które potrzebne nam są w danej chwili. Dzięki niej pamiętamy co robiliśmy wczoraj, co zaplanowaliśmy na dzisiaj itp. Pamięć długotrwała to wielokrotnie powtarzane informacje, które przywołujemy, gdy są potrzebne. W tej pamięci przechowujemy na przykład wspomnienia z dzieciństwa i ważne informacje na swój temat.

Czy marihuana może uszkadzać pamięć?

Niestety, w zakresie działania marihuany na pamięć nie ma zbyt wielu badań. W jednym z eksperymentów wykazano, że marihuana może negatywnie wpływać na pamięć krótkotrwałą. Osoby palące marihuanę zapamiętały mniej nowych wyrazów niż osoby nie palące konopi. Wiadomo też, że na haju mogą występować problemy z pamięcią, ale nie ma zjawiska urwanego filmu, tak jak dzieje się to przy silnym upojeniu alkoholem. Wiadomo ponadto, że osoby regularnie palące marihuanę są rozkojarzone i zapominalskie. Według niektórych uczonych, palenie skrętów nie uszkadza pamięci długotrwałej, to znaczy nie wpływa na możliwość odtwarzania wspomnień.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu czerwiec 8, 2022

Powinieneś przeczytać również:

Czy marihuana może odchudzać?

Szczupłym być! Szczupła sylwetka jest swoistym wyzwaniem, jakie obecne czasy stawiają przed każdym z nas. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zaokrąglona kobieta czy mężczyzna…