Czy marihuana może odchudzać?

Szczupłym być!

Szczupła sylwetka jest swoistym wyzwaniem, jakie obecne czasy stawiają przed każdym z nas. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zaokrąglona kobieta czy mężczyzna z brzuszkiem byli normalnym zjawiskiem. Ludzi z nadwagą nie postrzegało się negatywnie. Każdy był jaki był i już. Obecnie, wszyscy chcemy wyglądać zgrabnie i pięknie. Co gorsze, swoim wyglądem pragniemy dorównać modelom i modelkom. Jak tylko umiemy, walczymy z niechcianym tłuszczykiem. Nie raz i nie dwa sięgamy po diety cud, które bardziej szkodzą niż pomagają. Szczupła sylwetka jest modna i dobrze, że tak jest. Gorzej, gdy chcąc osiągnąć niemożliwe, szkodzimy własnemu zdrowiu.

Zdrowy sposób na piękną sylwetkę

Zanim zaczniemy walczyć o piękną sylwetkę, musimy uświadomić sobie fakt, że nie wszyscy mogą wyglądać tak samo. Naśladowanie modelek i modeli naprawdę nie ma sensu. Mądre podejście do problemu, to staranie się o to, by wyglądać możliwie jak najlepiej. Możliwie, czyli osiągnąć to, co leży w naszych możliwościach, a nie to, co mogą osiągnąć inni. Druga sprawa, to sposoby, w jakie to robimy. Krótkotrwałe diety wykluczające z codziennego jadłospisu ważne dla organizmu składniki, bardziej szkodzą niż pomagają. Zdrowy sposób na zgrabną sylwetkę, to dieta bogata w takie składniki jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste,ryby i drób. Chcąc wyglądać pięknie musimy ograniczyć spożycie cukru, odstawić niezdrowe produkty z białej mąki, produkty zawierające tłuszcze trans, słone używki, ograniczyć spożycie alkoholu. Dieta nie jest czasową zmianą stylu żywienia, ale przyjętym na zawsze sposobem odżywiania się. Do tego, by zachować wysmukły kształt potrzebny jest ruch. W naszym codziennym życiu jest go niestety zbyt mało. Większość z nas wiedzie siedzący tryb życia, co sprzyja nadwadze i otyłości.

Marihuana a zdrowie

Marihuana wytwarzana jest z konopi indyjskich. Do jej produkcji wykorzystywane są kwiatostany tych roślin zwane topami. Konopie indyjskie uprawia się w wielu miejscach na świecie. Pozwalają na to odmiany odporne na zróżnicowany klimat, wilgoć, pleśń, szkodniki i choroby. Konopie można uprawiać na wolnym powietrzu i w pomieszczeniach. Kwiaty konopne mają różne kolory, zapach i kształty. Ich wspólną cechą jest to, że zawierają najwięcej psychoaktywnego związku chemicznego, wywołującego tzw. haj. Związek, o którym mowa należy do kannabinoidów i nosi nazwę THC. Marihuanę produkuje się poprzez suszenie i rozdrabnianie konopnych topów. THC dostaje się do mózgu podczas palenia skręta. Skręt, to bibułka wypełniona suszem konopnym. Pali się go podobnie do papierosów, ale dym wdycha się dużo głębiej i dłużej trzyma w płucach. Niektórzy specjaliści uważają, że palenie marihuany jest nie mniej szkodliwe dla płuc od palenia papierosów. W jednym i drugim przypadku w płucach osadzają się szkodliwe związki będące produktami spalania nikotyny lub THC. Marihuanę użytkują miliony ludzi na świecie. Nie wszędzie jest ona legalna, dlatego nie wszędzie można swobodnie ją produkować, nabywać i palić. Marihuana po raz pierwszy została zdelegalizowana w latach sześćdziesiątym ubiegłego wieku. Do dziś wiele państw utrzymało w mocy te zakazy. Polska jest jednym z krajów, który nie zdecydował się na legalizację marihuany rekreacyjnej. Działanie jej na ludzki mózg polega na wywoływaniu stanu nazwanego hajem. Będąc na haju, palacz konopi czuje się szczęśliwy, zadowolony z siebie, przyjemnie pobudzony i rozluźniony. Marihuana pobudza do kontaktów towarzyskich, zabawy i śmiechu. Ponadto intensyfikuje doznania płynące ze wszystkich pięciu zmysłów. Ryzyko regularnego palenia popularnej trawki polega na psychicznym uzależnieniu od THC.

Czy marihuana może odchudzać?

Nie istnieją żadne naukowe dowody na to, że marihuana jest skutecznym i bezpiecznym środkiem odchudzającym. Nie jest nim tym bardziej, że obecny w niej THC wzmaga apetyt. Zjawisko to nosi nazwę gastrofazy. Apetyt wzmagany jest również przez intensyfikację wrażeń smakowych i zapachowych. Napady głodu wywoływane przez marihuanę nie powodują nadwagi, ponieważ THC przyspiesza metabolizm. Pamiętać jednak trzeba o tym, że systematycznie użytkowany może uzależnić psychicznie. Z tego właśnie względu, marihuana zaliczona została do miękkich narkotyków i zakazana w wielu miejscach na świecie.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu czerwiec 8, 2022

Powinieneś przeczytać również: